SPCS Night

2021 Awards Ceremony

For the class of 2021, we’re hosting a virtual SPCS Night awards ceremony. Award winners will receive an email invitation to attend, and are welcome to share the Zoom webinar link with friends and family.

  • Date: Wednesday, May 5, 2021
  • Time: 6-7 p.m.
  • Registration: Invitation emails to award winners include a registration link; registrants will receive the Zoom webinar link by confirmation email.

The following awards will be announced during the virtual awards ceremony.

Commencement Awards

  • Richard W. Leatherman, Sr., and Ida Mae Leatherman Mace Bearer
  • U.S. Flag Bearer
  • University of Richmond Flag Bearer
  • SPCS Banner Bearer
  • Student Speaker
  • Gibb Family Distinguished Alumni
  • Itzkowitz Family Distinguished Adjunct Faculty

Academic Book Awards

Education

  • James W. Lanham Award for Excellence in Curriculum and Instruction
  • Catherine S. Fisher Award for Excellence in Educational Leadership

Human Resource Management

  • Steve Neal Book Award for Outstanding Undergraduate Achievement
  • Steve Neal Book Award for Outstanding Graduate Achievement

Information Systems

  • George E. Christopher and George W. Swartz Memorial Book Award

IT Management

  • McDonald Davis Jr. Book Award

Liberal Arts

  • Kuehl Book Award in Recognition of Excellence in the Bachelor of Liberal Arts Program
  • Daniel McDonald Roberts and Frances Taylor Roberts Master of Liberal Arts Memorial Book Award

Nonprofit Studies

  • Louis J. Narduzzi Memorial Book Award

Paralegal Studies

  • William R. Marshall Jr. Memorial Book Award

Teacher Licensure Program/Master of Teaching

  • Samuel E. Perry, Jr. and Nancy B. Perry Book Award (grades K-6)
  • Ann C. Taylor Book Award (grades 7-12)

Additional Awards and Honors

  • Jean H. Proffitt Student Service Award
  • Elizabeth Spindler Scott Book Scholarship Award
  • Taylor Kie Cousins Award for Service to the University Community
  • Colonel (U.S.A., Ret.) Porcher L. Taylor, Jr., Ph.D. Book Award for Community Leadership
  • Joanita Bbaale Senoga Book Award in Recognition of Academic Excellence by a Student Whose Native Language is not English
  • Graduate Education Comprehensive Exams — Passed with Distinction
  • Golden Key Awards

If you'd like to learn more about these awards, review our Commencement Participants, Alumni Award, Faculty Awards, Student Awards and Academic Book Awards pages.

Follow SPCS on Facebook, Twitter and Instagram for special recognitions of these award recipients.

Previous SPCS Night Celebrations

We list SPCS Night award winners from the most recent prevlous years on this page. Review our comprehensive Honors and Awards listings to see winners from earlier years.

  • SPCS Awards 2020

    In response to the coronavirus pandemic, SPCS Night 2020 was canceled. In its stead, we celebrated award winners virtually on the web page, in social media and by email.

    Commencement Awards

    • Richard W. Leatherman, Sr., and Ida Mae Leatherman Mace Bearer: Jerrod Hawkes
    • U.S. Flag Bearer: Kiana Bradford
    • University of Richmond Flag Bearer: Tammy Alexander
    • SPCS Banner Bearer: Tiffany Humphrey
    • Student Speaker: Brian Krach
    • Gibb Family Distinguished Alumni: Eric Beatty, ’01, GC’12
    • Itzkowitz Family Distinguished Adjunct Faculty: Dr. Meghan Rosatelli

    Academic Book Awards

    Education

    • James W. Lanham Award for Excellence in Curriculum and Instruction: Ian McClure
    • Catherine S. Fisher Award for Excellence in Educational Leadership: Beverly L. Cocke

    Human Resource Management

    • Steve Neal Book Award for Outstanding Undergraduate Achievement: Katie Troy
    • Steve Neal Book Award for Outstanding Graduate Achievement: Noah Cox, Fletcher Cox

    Information Systems

    • George E. Christopher and George W. Swartz Memorial Book Award: Robert Richards

    IT Management

    • McDonald Davis Jr. Book Award: Ian Barclay

    Liberal Arts

    • Kuehl Book Award in Recognition of Excellence in the Bachelor of Liberal Arts Program: Emily Ball
    • Daniel McDonald Roberts and Frances Taylor Roberts Master of Liberal Arts Memorial Book Award: Elizabeth Darling

    Nonprofit Studies

    • Louis J. Narduzzi Memorial Book Award: Rachel Biundo

    Paralegal Studies

    • William R. Marshall Jr. Memorial Book Award: Trish Messer

    Teacher Licensure Program/Master of Teaching

    • Samuel E. Perry, Jr. and Nancy B. Perry Book Award (grades K-6): Lindsey Winston
    • Ann C. Taylor Book Award (grades 7-12): Cindy Weber

    Additional Awards and Honors

    • Jean H. Proffitt Student Service Award: Sarah Petty
    • Elizabeth Spindler Scott Book Scholarship Award: Adrienne Stewart
    • Taylor Kie Cousins Award for Service to the University Community: Sarah Petty
    • Colonel (U.S.A., Ret.) Porcher L. Taylor, Jr., Ph.D. Book Award for Community Leadership: Grainne Murray
    • Joanita Bbaale Senoga Book Award in Recognition of Academic Excellence by a Student Whose Native Language is not English: Albana Bourke, Gabriella Kaszala
    • Graduate Education Comprehensive Exams — Passed with Distinction:
      • Peyton Anderson
      • Beverly Cocke
      • Brian Conlon
      • Diane Flemming
      • Bobby Herting
      • Amanda Holt
      • Cameron Jessee
      • Jeanine Mowbray
      • Gráinne Murray
      • Lyndsey Noel
      • Lindsey Smith
      • Philip Tickle
  • SPCS Night: May 8, 2019

    Commencement Awards

    • Richard W. Leatherman, Sr., and Ida Mae Leatherman Mace Bearer: Travis Sparrow
    • U.S. Flag Bearer: Suzanne Herbst
    • University of Richmond Flag Bearer: Valerie Mooney
    • SPCS Banner Bearer: Thomas Dever
    • Student Speaker: Griffin Trau, ’17
    • Gibb Family Distinguished Alumni: Greg Mays, C’14, GC’18
    • Itzkowitz Family Distinguished Adjunct Faculty: April Greenan

    Academic Book Awards

    Education

    • James W. Lanham Award for Excellence in Curriculum and Instruction: Carman Frayser
    • Catherine S. Fisher Award for Excellence in Educational Leadership: Gilma Beverley Steele

    Human Resource Management

    • Steve Neal Book Award for Outstanding Undergraduate Achievement: Tyree Brown
    • Steve Neal Book Award for Outstanding Graduate Achievement: Ivan Cruz

    Information Systems

    • George E. Christopher and George W. Swartz Memorial Book Award: Kimberly Davis-Evans

    IT Management

    • McDonald Davis Jr. Book Award: Ernest Woodard

    Liberal Arts

    • Kuehl Book Award in Recognition of Excellence in the Bachelor of Liberal Arts Program: Ebonee Henry
    • Daniel McDonald Roberts and Frances Taylor Roberts Master of Liberal Arts Memorial Book Award: Meriwether Gilmore

    Nonprofit Studies

    • Louis J. Narduzzi Memorial Book Award: Elizabeth Buchholz

    Paralegal Studies

    • William R. Marshall Jr. Memorial Book Award: Hannah Derricott

    Teacher Licensure Program/Master of Teaching

    • Samuel E. Perry, Jr. and Nancy B. Perry Book Award (grades K-6): Yael Fletcher
    • Ann C. Taylor Book Award (grades 7-12): Kiana Bradford

    Additional Awards and Honors

    • Jean H. Proffitt Student Service Award: Tyler Plantier
    • Elizabeth Spindler Scott Book Scholarship Award: Sarah Petty
    • Taylor Kie Cousins Award for Service to the University Community: Sheri Blume
    • Colonel (U.S.A., Ret.) Porcher L. Taylor, Jr., Ph.D. Book Award for Community Leadership: Justin Bartlett
    • Joanita Bbaale Senoga Book Award in Recognition of Academic Excellence by a Student Whose Native Language is not English: Nadia Fedoruk
    • The Stratton and Peggy Almond Memorial Book Scholarship Awards
      • Christine McCoy (First Year)
      • Kelly Davis (Final Year)
    • Graduate Education Comprehensive Exams — Passed with Distinction:
      • Jean Baker
      • Catherine Dillingham
      • Gregory Goujon
      • Valerie Mooney
      • Ashley Pride
      • Beverley Steele
    • 25 Year Service Medallions
      • George Hiller
      • Patricia Stohr-Hunt
      • Ellen Walk
  • SPCS Night: May 9, 2018

    Commencement Awards

    • Richard W. Leatherman, Sr., and Ida Mae Leatherman Mace Bearer: Rebecca Hubbard
    • U.S. Flag Bearer: Elizabeth Stagg
    • University of Richmond Flag Bearer: Sunni Brown
    • SPCS Banner Bearer: Sara Worley
    • Student Speaker: Kendyl Crawley Crawford
    • Gibb Family Distinguished Alumni: Robert Reed, C’13
    • Itzkowitz Family Distinguished Adjunct Faculty: Wendell C. Roberts

    Academic Book Awards

    Education

    • James W. Lanham Award for Excellence in Curriculum and Instruction: Amalia Kobelja
    • Catherine S. Fisher Award for Excellence in Educational Leadership: George Fohl, Jr.

    Human Resource Management

    • Steve Neal Book Award for Outstanding Undergraduate Achievement: Shirley Emeh
    • Steve Neal Book Award for Outstanding Graduate Achievement: Lindsay Spann

    Information Systems

    • George E. Christopher and George W. Swartz Memorial Book Award: Lucia Tsui

    IT Management

    • McDonald Davis Jr. Book Award: Chad Harris

    Liberal Arts

    • Kuehl Book Award in Recognition of Excellence in the Bachelor of Liberal Arts Program: Sara Worley
    • Daniel McDonald Roberts and Frances Taylor Roberts Master of Liberal Arts Memorial Book Award: Sunni Brown

    Nonprofit Studies

    • Louis J. Narduzzi Memorial Book Award: Mary Wood

    Paralegal Studies

    • William R. Marshall Jr. Memorial Book Award: Rebecca Hubbard

    Teacher Licensure Program/Master of Teaching

    • Samuel E. Perry, Jr. and Nancy B. Perry Book Award (grades K-6): Jesse Lucabaugh
    • Ann C. Taylor Book Award (grades 7-12): Aline Dolan

    Additional Awards and Honors

    • Jean H. Proffitt Student Service Award: Kimberley Payne
    • Elizabeth Spindler Scott Book Scholarship Award: Thomas Dever
    • Taylor Kie Cousins Award for Service to the University Community: Christopher Dilworth
    • Colonel (U.S.A., Ret.) Porcher L. Taylor, Jr., Ph.D. Book Award for Community Leadership: David Kern 
    • Joanita Bbaale Senoga Book Award in Recognition of Academic Excellence by a Student Whose Native Language is not English: Maria Diaz
    • The Stratton and Peggy Almond Memorial Book Scholarship Awards
      • Kelly Davis (First Year)
      • Joann Clack (Final Year)
    • Graduate Education Comprehensive Exams — Passed with Distinction:
      • Colleen Connolly
      • Rebecca Rose
      • Sonya Smith
      • Maria Bartz
      • Sara Blackburn
      • Shelley Burns
      • Ben Court
      • George Fohl
      • Tracey Horvath
      • Toni Kilpatrick
      • Kadie Parsley
      • Elisa Tedona
    • Golden Key Awards
      • Sunni Brown
      • Kelly Maiden
      • Elisa Tedona
  • SPCS Night: May 3, 2017

    Commencement Awards

    • Richard W. Leatherman, Sr., and Ida Mae Leatherman Mace Bearer: Samantha Eastlack
    • U.S. Flag Bearer: James Beck
    • University of Richmond Flag Bearer: Rob Phillips
    • SPCS Banner Bearer: Jennifer Osterman
    • Student Speaker: Lisa Cheney
    • Gibb Family Distinguished Alumni: Catherine W. Eagles, C’00
    • Itzkowitz Family Distinguished Adjunct Faculty: Daniel L. Hocutt, R’92, G’98

    Academic Book Awards

    Education

    • James W. Lanham Award for Excellence in Curriculum and Instruction: Sarah Fagan
    • Catherine S. Fisher Award for Excellence in Educational Leadership: Jenny Andrews

    Human Resource Management

    • Steve Neal Book Award for Outstanding Undergraduate Achievement: Trish Stevick
    • Steve Neal Book Award for Outstanding Graduate Achievement: oanna Kuczynski

    Information Systems

    • George E. Christopher and George W. Swartz Memorial Book Award: Chris Headley

    IT Management

    • McDonald Davis Jr. Book Award: Angel Reed

    Liberal Arts

    • Kuehl Book Award in Recognition of Excellence in the Bachelor of Liberal Arts Program: Yolanda Mordue
    • Daniel McDonald Roberts and Frances Taylor Roberts Master of Liberal Arts Memorial Book Award: Tom Parfitt

    Nonprofit Studies

    • Louis J. Narduzzi Memorial Book Award: Caitlin Figura

    Paralegal Studies

    • William R. Marshall Jr. Memorial Book Award: Melissa Hill

    Teacher Licensure Program/Master of Teaching

    • Samuel E. Perry, Jr. and Nancy B. Perry Book Award (grades K-6): Colleen Connolly
    • Ann C. Taylor Book Award (grades 7-12): Caroline Tarin

    Additional Awards and Honors

    • Jean H. Proffitt Student Service Award: Mark Gan
    • Elizabeth Spindler Scott Book Scholarship Award: Jen Ferlmann
    • Taylor Kie Cousins Award for Service to the University Community: Jim Kochany
    • Colonel (U.S.A., Ret.) Porcher L. Taylor, Jr., Ph.D. Book Award for Community Leadership: Lisa Cheney
    • Joanita Bbaale Senoga Book Award in Recognition of Academic Excellence by a Student Whose Native Language is not English: Jordanka Kida
    • The Stratton and Peggy Almond Memorial Book Scholarship Awards
      • Shayla Herbert (Richmond)
      • Debbie Everhart (Germanna)
    • Graduate Education Comprehensive Exams — Passed with Distinction:
      • Lizzy Marchant
      • Anne Hawkins
      • Tatiana Sumrell
      • Jenny Andrews
      • Mary Beth Johnson
      • Sharon Middleton
      • Cynthia Patey
      • Courtney Swink
    • Golden Key Awards
      • Amanda Kehoe
      • Debbie Everhart
      • Jen Ferlmann
      • Yolanda Mordue